Wczoraj CBA opublikowało na swojej stronie tekst "CBA promotorem zgodności" (link)
Artykuł został dodany przez "Gabinet Szefa CBA". W tym miejscu wydaje się to mało istotne, jednak w późniejszej części mojego tekstu nabierze odpowiedniego znaczenia.
Jako załącznik jest dodany plik PDF - "Wytyczne w zakresie tworzenia i wdrażania efektywnych programów zgodności (compliance) w sektorze publicznym"
Na wstępie jest "list" od Szefa CBA
Nie wrzucam całych wytycznych, ponieważ przeczytanie ich miejscami przyparawia mnie o mdłości.
Zastanawia mnie jednak ile publicznych pieniędzy zostało wydane na te "wytyczne"?
Zastanawia mnie także, czy tak jak te "wytyczne" wygląda cały "program przeciwdziałania korupcji" w wykonaniu rządu PIS.
Przejdźmy jednak do istoty mojego tekstu.
Dyrektorem "Gabinetu Szefa CBA" jest pan dr Robert Lizak. Pan Lizak Dyrektorem został po tym, jak Pani Iwona Czerniec opuściła to stanowisko i została Dyrektorem Biura Finansów CBA, ponieważ ze stanowiskiem musiał się pożegnać Daniel Art - oficjalnie odchodząc na emeryturę. Na marginesie tylko zapytam z ciekawości, czy Pan Lizak odnalazł się już w "burdelu" papierkowym jaki pozostawiła po sobie Pani Czerniec.
Pan Lizak - jako "wybitny specjalista" - będzie 29 października 2020r. prelegentem "online" w "Instytucie Compliance" Przeciwdziałanie korupcji (link).
Nie było by w tym nic nadzwyczajnego (o ile Pan Lizak dostał zgodę Szefa CBA na takie działanie), gdyby nie wspomniany "Instytut Compliance".
Jak wynika ze strony "Instytutu Compliance", to 18 maja 2016r. "Instytut Compliance" przeprowadził zamknięte szkolenie dla funkcjonariuszy CBA z zakresu compliance (link).
Przejdźmy zatem do "ciekawostek" związanych z "Instytutem Compliance". A jest ich cały szereg.
Jak wynika z dokumentów rejestrowych, to Instytut Compliance Sp. z o. o., z siedzibą w Słubicach (69-100) przy ul. Kościuszki 1, KRS 0000601887, został założony przez dwóch wspólników, którzy także są członkami zarządu.
1. Profesor nauk prawnych (specjalnie pogrubiam) Bartosz Makowicz
2. Doktor nauk prawnych Bartosz Jędrzej Jagura
Przyjrzyjmy się zatem jak powstała i jak działa ta spółka
10 lutego 2016r. obaj Panowie zawierają umowę spółki "Instytut Compiance" Sp. z o. o.
11 lutego 2016r. Sąd Rejonowy w Zielonej Górze, VIII Wydział Gospodarczy KRS dokonuje rejestracji spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Oczywiście nie jest to sprzeczne z przepisami prawa. Jednak w praktyce zdarza się to bardzo rzadko, by Sąd rejestrował spółkę w ciągu jednego dnia. Jak to się potocznie mówi, by takie rzeczy się działy, to ktoś musi mieć "chody" i "znajomości" lub skorzystał ze wzorca.
Przypomnijmy, że 18 maja 2016r. "Instytut Compliance" przeprowadził szkolenie dla funkcjonariuszy CBA. Raptem 3 miesiące od rejestracji, ta spółka "szkoli" funkcjonariuszy CBA - służby specjalnej (chociaż osobiście wolę określenie Policji Politycznej, ponieważ dużo bardziej odzwierciedla sposób działania).
Widząc te rzeczy - automatycznie - sprawdziłem ogólnodostępne dane finansowe spółki. Niestety online nie jest dostępne sprawozdanie za 2016r. Jednak w sprawozdaniu za 2017r. - a dokładnie w Rachunku Zysków i Strat (RZiS) oraz w Bilansie są dane za 2016r.
Przypominam ponownie, że "Instytut Compliance" jest zarządzany przez profesora oraz doktora nauk prawnych.
Nieprawidłowości, które rzucają się od razu w oczy, to:
1. Bilans
Aktywa razem - 34.647,28 zł
Pasywa razem - 39.240,28 zł
Dla niewtajemniczonych, podstawową zasadą rachunkowości (wtłaczaną już nawet na podstawach rachunkowości w liceach ekonomicznych), jest zasada równowagi bilansowej - aktywa w każdej chwili muszą być równe pasywom - równość ta musi zachodzić zawsze, po każdej operacji gospodarczej
2. Informacja dodatkowa do sprawozdania finansowego za 2017r.
Dla spółki "Instytut Compliance" "okres rozliczeniowy" zaczyna się 1 marca 2017r,
chociaż z wyciągu KRS wynika, że to 31 grudnia 2016r zakończył się poprzedni "rok obrotowy".
Czy tłumaczeniem będzie "oczywista omyłka pisarska"?
3. Co zatwierdziło Walne Zgromadzenie Wspólników
Data odbycia Walnego Zgromadzenia Wspólników to 28 luty 2018r.
Natomiast Bilans został podpisany 31 marca 2018r.
Ciekawy jestem co wspólnicy w takim razie zatwierdzili na WZW?
Nie są to jedyne nieprawidłowości i ciekawostki z "Instytutu Compliance".
Jeśli natomiast weźmiemy pod uwagę tylko te wskazane powyżej, to nie dziwi mnie już wcale, jak CBA dokonuje analiz i kontroli, skoro są szkoleni przez takich "fachowców", którzy nie potrafią nawet sumy aktywów i pasywów w bilansie zrównać.
Do tematu jeszcze wrócę, tak więc CDN...