Przetargi niezgodne z prawem - ciąg dalszy...
Dzisiaj opiszę ciąg dalszy przetargów niezgodnych z prawem zamówień publicznych.
Co prawda nie ma żadnych orzeczeń Sądu lub Krajowej Izby Odwoławczej na ten temat. Ale z jednej strony mamy interpretację Urzędu Zamówień publicznych i z drugiej strony mamy już jedno stanowisko Sądu, który unieważnił przetarg ogłoszony w wadliwy sposób, o czym w dalszej części tekstu.
Poniżej podam kilka przykładów.
1. Sąd Okręgowy w Bydgoszczy
Sąd Okręgowy w Bydgoszczy opublikował 5 stycznia 2021r. przetarg na sprzątanie kilku Sądów Rejonowych. (Link do przetargu Sądu Okręgowego)
Ciekawostką jest to, że Sąd Okręgowy "unieważnił" ten przetarg.
Nie ma żadnego załącznika ani informacji o podstawach "unieważnienia" przetargu.
Nie wiadomo też, kiedy Sąd Okręgowy "unieważnił" ten przetarg. Musiało to jednak nastąpić przed 15 stycznia 2021r., ponieważ 15 stycznia 2021r. Sąd Okręgowy opublikował nowy przetarg na ten sam zakres prac. (Link do nowego przetargu Sądu Okręgowego)
Takie postępowanie Sądu Okręgowego jednoznacznie wskazuje na to, że przetargi ogłoszone w ten sam sposób są sprzeczne z przepisami Prawa Zamówień Publicznych.
2. Miasto Jasło
Miasto Jasło opublikowało 5 stycznia 2021r. przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów. (Link do przetargu Miasta Jasło)
Poza tym, że przetarg jest prowadzony niezgodnie z przepisami PZP, to mamy jeszcze inne nieprawidłowości.
Miasto Jasło podaje w ogłoszeniu, że termin odbioru odpadów - czyli obowiązywania umowy - jest od 1 luty 2021r do 31 grudzień 2021r
Natomiast na swojej stronie Miasto Jasło podaje, że termin odbioru odpadów - czyli obowiązywania umowy - jest od 15 luty 2021r. do 31 grudzień 2021r.
Ale to jeszcze nic, w stosunku do tego co teraz następuje. Pierwotnie Miasto Jasło ogłosiło, że termin na składanie ofert jest 8 lutego 2021r. Natomiast w dniu 15 stycznia 2021r Miasto Jasło zmieniło termin składania ofert na 15 lutego 2021r.
Więc teraz termin składania ofert jest też terminem rozpoczęcia obowiązywania umowy?? A gdzie jeszcze czas na wybór najkorzystniejszej oferty, czas na podpisanie umowy.
Dodatkowo zasadne w tym miejscu jest pytanie, kto i na jakiej podstawie odbiera od 1 lutego 2021r. (lub 15 lutego 2021r.) odpady, skoro stara umowa wygasła chyba 31 stycznia 2021r.
3. Komenda Wojewódzka Policji (KWP) Rzeszów
KWP Rzeszów opublikowało 5 stycznia 2021r. przetarg na dostawę paliw (Link do przetargu KWP Rzeszów)
W dniu 10 lutego 2021r. było otwarcie ofert.
Z tego wynikają dwie rzeczy:
1. Pomiędzy poszczególnymi jednostkami Policji nie ma ŻADNEGO przepływu informacji, ponieważ wcześniej pisałem o przetargu organizowanym przez KWP Olsztyn, który to został szybko unieważniony. Gdyby jednak był przepływ informacji w tak istotnych sprawach, to w ciągu maksymalnie kilku dni by wszystkie jednostki Policji wiedziały o tym zagrożeniu.
2. Policja po raz kolejny pokazuje, że PZP stosuje wybiórczo, czyli jak im pasuje.
4. Zamek Królewski - Muzeum - w Warszawie
Zamek Królewski - Muzeum - w Warszawie - jednostka podlegająca pod Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - opublikowała 4 stycznia 2021r. przetarg na ochronę osób i mienia (Link do przetargu Zamek Królewski)
W dniu 29 stycznia 2021r. Zamek Królewski - Muzeum - w Warszawie zmieniło termin składania ofert. Pierwotnie miał być 1 luty 2021r., a teraz jest 15 luty 2021r.
Ciekawe w tym przypadku jest to, że nawet jednostka podlegająca bezpośrednio pod Ministerstwo nie potrafi prowadzić przetargu zgodnie z przepisami PZP.
CDN ...
Dodaj komentarz